[:bg]
В повечето дни дори не се замисляме как отваряме хладилника, взимаме си мляко, изливаме го в купа, пълна със зърнена закуска и закусваме.
Повечето от Вас най-вероятно няма да се замислят, но процентите на опаковката може да доведат до различни резултати за нашето здраве. Нашенско сме семейна компания, която е специализирана в производството на пълномаслено мляко по традиционна българска рецепта. Днес ще отговорим на няколко често задавани въпроси относно двата вида млека.
Кое е по-здравословно – пълномаслено или обезмаслено мляко?
Проучване, извършено в САЩ, разкри, че хората, които пият пълномаслено мляко са изложени на по-малък риск от диабет отколкото тези, които не пият мляко.
Това 15 годишно изследване на Tufts University изследва 3 333 човека на възраст от 30 до 75 години. Изследователите разкрили, че хората с високи нива на 3 различни млечни мазнини тялото си, имат 46% по-нисък риск от развитие на диабет от тези субекти, които имали ниски нива на млечни мазнини в тялото си.
Кое е по-добро за талията ни?
В последните години навсякъде се разпространява схващането, че трябва да намаляваме мазнините, за да понижаваме калорийния си прием (както и талиите ни), но проучванията показват, че когато премахнем много мазнини от менюто си имаме навика да си ги наваксваме с други калорични храни, включващи въглехидрати и захар, което в дългосрочен план повишава риска от диабет.
В друго проучване, публикувано в американския журнал на диетолозите, изследователите са потърсили връзка между пълномаслено и обезмаслено мляко и затлъстяването при жените. Те разкрили странни за популярното мнение резултати. Тези, които консумирали пълномаслени млечни продукти всъщност били с 8% по-малко вероятно да затлъстеят от другите.
Мнение за полу-обезмасленото мляко
Настоящите здравни съветници препоръчват деца около една година да пият пълномаслено мляко, като с повишаване на възрастта им над 2 години малко по малко да започва да се замества пълномасленото с полу-обезмаслено за да се намали приема на наситени мазнини. Идеята тук е, че при балансирана диета, децата могат да заместят наситените мазнини от млякото с други продукти.
Обаче въпреки по-ниското си съдържание на мазнини и калории, полу-обезмасленото мляко също така има и по-малко витамини, включително витамин А и витамин Е, отколкото пълномасленото мляко. Следователно при заместването на пълномасленото с полу-обезмаслено мляко децата и възрастните се лишават от тези витамини в диетата си.
Какво мляко да изберем, когато готвим?
Във втората част на тази статия ще ви дадем съвети кога да използвате пълномаслено и кога обезмаслено мляко, когато правите вкусни десерти.
Много рецепти за десерти съдържат мляко като една от основните съставки. В повечето рецепти е упоменато какво мляко да използваме – дали обезмаслено дали пълномаслено или полу-обезмаслено, но в някой просто е упоменато да използваме мляко без отношение към съдържанието на мазнини. Това повдига няколко въпроса – каква е разликата между пълномасленото и обезмасленото мляко и има ли значение какъв вид използваме.
Каква е разликата между тях?
Разликата между обезмаслено и пълномаслено мляко е съдържанието на мазнини. Пълномасленото мляко обикновено съдържа 3.5% мазнини, докато обезмасленото не съдържа никакви. Всяка течност в сладкарските рецепти спомага да се свържат всички съставки в едно, дори добавянето на вода спомага. Мазнините в млякото обаче имат още по-важна роля – те спомагат да се добави влажност към бисквитите Ви например както и да се направят по-крехки.
Това означава, че при приготвянето на торти или кексчета е хубаво да се използва пълномаслено мляко, защото по-този начин не стават корави и сухи. В професионалните пекарни пълномасленото мляко е стандарт при приготвянето на печива, както и при повечето рецепти за домашни сладкиши. Може да заместите обезмасленото и полу-обезмасленото мляко с пълномаслено мляко почти във всяка рецепта, в която е упоменато да се използва мляко. Въпреки това, тъй като рецептата най-вероятно е създадена с идеята за по-малко мазнина в млякото, трябва да внимавате, когато смесвате съставките.
[:]