Как да включите млечни продукти в захранването на Вашето бебе?

[:bg]

Когато става дума за бебета, съществува един много важен въпрос, който касае всяка майка – в какъв ред да набавите млечните продукти на Вашето дете и кога. Както знаете, първата храна на едно новородено бебе е майчиното мляко. Млякото е важна част от хранителния режим на всяко дете. Независимо от възрастта детето трябва да набавя нужните белтъчини, въглехидрати и мазнини. Млякото е основен източник на калций, затова като родители, Вие трябва често да се погрижите в храненето на Вашето дете, често да присъства някакъв млечен продукт. За тази цел, обаче Вие трябва да сте много внимателни и наясно какви точно млечни продукти и на каква възраст да давате на детето си. Ние от Нашенско ще се погрижим за здравето на детето Ви като осигурим необходимата информация, която трябва да знаете.

Как да включите млечни продукти в менюто на бебе нашенскоНай-напред детето се захранва с млечно-кисели продукти, защото имат антибактериален ефект и стимулират имунната система. Ето с какво трябва да започнете и какво постепенно да включите в менюто на Вашето бебе.

1. Сирене

Сиренето е едно от най-подходящите млечни продукти, която се препоръчва за възраст около 9-ти месец. Задължително трябва да бъде обезсолено и не забравяйте, че трябва да бъде изкиснато във вода. Парченцето трябва да бъде в много малък размер, а може и да го натрошите и добавите към друг вид храна, например кашата или зеленчуковото пюре. Нашият съвет към Вас е да купувате пресни сирена. Препоръчваме Ви натуралните продукти без всякакви оцветители и овкусители. Нашите сирена Нашенско отговарят на всички изисквания и на най-взискателния потребител. Вие може да се насладите на истинско фермерско мляко по стара българска технология.

2. Извара

Около 10-ти месец може да започнете да му давате и извара. С извара може да направите чудесни десерти. Такива са например пюре с някакъв плод и да го намажете на филийка. Може да разбиете извара заедно с леща или боб, също така да направите пюре със зеленчуци и извара. Това, което трябва да знаете, е да не прекалявате с изварата. Допустимо е не повече от 40 грама извара да приема дете до 1 година.

3. Кисело мляко

След 11-тия месец може да продължите да захранвате с кисело мляко. Киселото мляко е продукт, получен в резултат на млечно-кисела ферментация, предизвикана основно от лактобацилус булгарикус. Тази бактерия разгражда белтъците до пептиди и свободни аминокиселини, а мазнините до мастни киселини. Преди много години именно киселото мляко е било дори първият млечен продукт, с който са се захранвали децата след майчиното мляко. Днес това вече не е съвсем така. Преди да дадете кисело мляко на Вашето дете е необходимо да се консултирате с лекар и да установите дали детето Ви не реагира на някаква алергия.  Ако преди години не е имало почти никакви алергии, то днес всяко второ дете получава алергия от киселото мляко. Затова бъдете изключително внимателни. Давайте пълномаслени млека от 3 или 4% с гарантиран произход. Ако искате да му дадете плодово мляко, най-добре е да вземете натурално мляко и да го смесите с плодово пюре или да пасирате плодове. Избягвайте вредните химически съставки.

Кое мляко води до  алергия?

Най-разпространената алергия е към краве мляко, защото е с най-трудно разградим белтък. Неговата алергия може да трае цял живот. Ако имате проблем с кърменето, вариант е да използвате адаптирано мляко. То също се прави от краве мляко, но белтъкът предварително бива разграден, за да се предотвратят алергии. В адаптираните млека, млечният белтък съдържа витамини, ензими и минерали, които да се погрижат за растежа на Вашето бебе. Веднага след консумация на мляко или няколко дни след това започват симптоми на алергия. Ако бебето е на кърма, но майката приема краве мляко, също застрашава бебето от алергия.

• Симптоми при забавена реакция:                

– Диария

– Повръщане

– Раздразнителност

– Отказване на храна

– Кожни обриви като екзема

– Колики

• Симптоми при бърза реакция:

– Подуване

– Повръщане

– Трудно дишане

– Кървава диария

– Уртикария

4. Прясно мляко

Най-късно в менюто на Вашето бебе, трябва да добавите прясното мляко.  То се приема най-трудно от млечните продукти. Препоръчва се за 18-тия месец. Като цяло прясното мляко не бива да се приема в големи количества. Най-сигурният вариант е да го набавяте във вид на крем или други тестени изделия и след определен период вече самостоятелно.Много важно е тези млечни продукти да бъдат включени внимателно в менюто на бебетата. Вие като родител не бива да забравяте, че пълноценното и здравословно хранене през първата година е от изключително значение за началото на живота на Вашето дете. Спазвайки тези наши предложения, осигурявате развитие, оптимален растеж и здраве на детето си. А когато става дума за млечни продукти – Нашенско е най-добрият избор за Вас.

[:]